Zgierski Rower Miejski powróci w przyszłym roku

rejestracja

wystarczy 1 minuta

logowanie

przygotuj telefon i PIN

Zakończył się tegoroczny pilotażowy program Zgierskiego Roweru Miejskiego. To jednak dopiero początek. Wyniki są na tyle obiecujące, że Miasto już postanowiło o kontynuowaniu projektu.

Stało się to, co przewidywaliśmy. Zainteresowanie okazało się bardzo duże. Dlatego już po pierwszych tygodniach funkcjonowania programu zleciłem przygotowania do rozbudowy siatki stacji rowerów w przyszłym roku. Mamy nadzieję pozyskać środki na rozwój programu” – mówi Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski. W planach jest uruchomienie 11 stacji i udostępnienie mieszkańcom 88 rowerów.

Zgierz to pierwsze po Łodzi miasto w Aglomeracji, które – w tym roku pilotażowo – uruchomiło system rowerów miejskich. Mieszkańcy mieli do dyspozycji 4 stacje i 32 rowery, w tym 2 dziecięce i 2 tandemy. Dzięki współpracy samorządów Zgierski Rower Miejski był kompatybilny z Łódzkim Rowerem Publicznym. Często w Zgierzu można więc było wypożyczyć łódzkie rowery, a w Łodzi zgierskie. Przez cztery miesiące ze Zgierskiego Roweru Miejskiego skorzystano niemal 5000 razy. W systemie zarejestrowało się 864 nowych użytkowników. Co ciekawe, ze Zgierskiego Roweru Miejskiego skorzystało też 507 użytkowników zarejestrowanych w innych systemach Nextbike, przede wszystkim w Łódzkim Rowerze Publicznym. Dokonali oni ponad połowy wypożyczeń.

Użytkownicy Zgierskiego Roweru Miejskiego korzystali również z łódzkich rowerów. Dokonali w sumie 750 wypożyczeń w systemie Łódzkiego Roweru Publicznego. Po zakończeniu sezonu w Zgierzu ich konta w systemie Nextbike pozostają aktywne, nadal więc mogą korzystać z rowerów w Łodzi i w innych systemach Nextbike.

Po zakończeniu pilotażu Nextbike Polska przekaże Miastu raport zwierający wyniki przeprowadzonego programu i rekomendacje. Już teraz jednak widać, że Zgierski Rower Miejski spełnił swoją funkcję. „Rowery miejskie są chętnie wykorzystywane w codziennych dojazdach do pracy i szkoły, jako uzupełnienie systemu komunikacji publicznej. Dowodem na to jest fakt, że w Zgierzu najwięcej wypożyczeń odnotowywaliśmy w maju i czerwcu, jeszcze w czasie trwania roku szkolnego” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora systemu. „Na uwagę zasługuje też znaczny wzrost wypożyczeń w sierpniu w porównaniu do lipca. To efekt rozbudowy Łódzkiego Roweru Publicznego, który jest kompatybilny ze Zgierskim Rowerem Miejskim. Po rozbudowie stacje ŁRP znalazły się bliżej Zgierza, łatwiej więc pokonać dystans między miastami wypożyczając rower w jednym, a oddając w drugim mieście” – tłumaczy Wojtkiewicz.

Kompatybilność obu systemów to nie tylko możliwość pożyczania roweru w jednym, a oddawania w drugim mieście. Łódzki Rower Publiczny i Zgierski Rower Miejski miały też ten sam cennik. Warto również podkreślić, że wszyscy użytkownicy zarejestrowani w systemach Nextbike – czy to w Zgierzu, czy w Łodzi – mogą bez konieczności dodatkowej rejestracji wypożyczać rowery Nextbike we wszystkich systemach Nextbike w Polsce i na świecie.

Średni czas wypożyczenia wynosił w Zgierzu 15 minut i 46 sekund. Największą popularnością cieszyły się trasy: Osiedle 650-lecia – Park Miejski oraz z Parku Miejskiego na plac Kilińskiego. Mieszkańcy i władze doceniają również lokalizację na Malince – miejscu wypoczynku i rekreacji, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Zgierza – „Wybraliśmy to miejsce, bo nie każdy ma możliwość dojechania tam samochodem, a pieszo jest dość daleko. Co prawda dojeżdża tam autobus, ale niektórym osobom może być wygodniej pojechać rowerem. Poza tym teren samej Malinki jest wymarzonym miejsce dla rowerzystów” – dodaje prezydent Staniszewski.

W przyszłym roku Miasto wstępnie planuje uruchomienie stacji Zgierskiego Roweru Miejskiego na ul. Staffa 25 przy Szkole Podstawowej nr 12, ul. Parzęczewskiej przy dworcu Zgierz Północ, rogu ul. Witkacego i ul. Tuwima, ul. Powstańców Śląskich 2 w okolicy centrum handlowego, ul. Kolejowej 3 przy dworcu PKP Zgierz Główny, placu Kilińskiego, w Parku Miejskim, na ul. Fijałkowskiego 17 w pobliżu stacji kolejowej Zgierz Jaracza, przy ośrodku wypoczynkowym „Malinka”, na ul. Wiewiórskiej i na ul. Lipowej 2C.